SEO Optimizasyon


Günümüzde firmanın internet sitelerinin olması şaşırılacak bir durum değil, firmaların internette en küçüğünden en büyüğüne kadar kendi internet siteleri var. Böyle bir çeşitlilikte, toplamdan sıyrılmak ve müşterinin sizi bulabilmelerini sağlamak önemlidir.

SEO (Arama Motoru Optimizasyonu), ürünleriniz ve hizmetlerinizle aktif olarak ilgilenen potansiyel müşterilerin arama motorlarında internet sitenizi daha kolay bulabilmesini sağlayan, işletmenizin büyümesi için sağlam bir temel olan arama motoru optimizasyonu da dahil olmak üzere sitenin kalitesini iyileştirmeyi amaçlayan bir dizi özel çalışmalardır.

SEO, arama sonuçlarında iyi bir yer edinmek için çok iyi bilinen ve etkili bir araçtır. Ancak, diğer reklam türleri gibi, arama motoru optimizasyonunun da kendine has özellikleri vardır.SEO Optimizasyonun Faydaları


 • Küçük yatırım maliyetleri ile geniş müşteri kitlelerine ulaşılabilir.
 • SEO, geleneksel çevrimiçi pazarlama türlerinden çok daha ucuzdur.
 • Demografik ve coğrafi parametrelere göre özelleştirilebilir olması.
 • Google gibi arama motorlarında rakiplerinizin önüne geçmenizi sağlar.
 • Reklam ücretlerinizi en aza indirir veya tamamen sıfırlar
 • Marka ve firma bilinilirliğinizi arttırır.

SEO tanıtımının tek dezavantajı, 6 aya kadar sürebilen sürecin uzunluğudur. Bu durum anahtar kelimenizin aranma hacmine ve rakiplerinize göre artabilir.


Neden SEO yaptırmalıyım?

Firmaların SEO tanıtımının amacı tematik arama sorgularının sonuçlarına göre sitelerini üst sıralara çıkarmak ve müşteri sayılarını arttırmaktır.

Bugün, World Wide Web geniş bir ticaret platformudur ve aynı zamanda güçlü bir pazarlama mekanizmasıdır, eğer uygun şekilde yönetilirse, firmaların kar oranlarını gerçekten artırabilir ve hedef müşteri kitlenizi genişletebilir.


Arama motorlarında üst sırada olmak firmamıza ne kazandırır ?


Prestij

kusursuz bir itibara sahip saygın bir sitenin doğru görüntüsü oluşturulur.


Müşteri

kullanıcıların % 96'sından fazlası ilk arama sayfasını sonuna kadar görüntülüyor; özellikle siteniz Google'ın ilk 10'unda yer alıyorsa karlı. Site, arama motorunun ilk sayfasında yer alıyorsa, müşterileriniz sizi bir günlük bir şirket değil, sürekli gelişen bir şirket, pazar lideri olarak görecek.

SEO için optimize edilmiş bir site, aramaya zaman harcamaya alışkın olmayan en talepkâr müşterilerin sizi bulacağının garantisidir.

Sitenizin SEO optimizasyonu, internette ürün veya hizmetlerinize benzer arama gerçekleştiren potansiyel müşterilerin yazdıkları anahtar kelimelerde, Google ve Yandex gibi arama motorlarından firmanıza ulaşabilmelerine olanak sağlar.

SEO optimizasyonu, en uygun maliyetli internet pazarlama araçlarından biridir. Google ve Yandex gibi arama motorlarında sitenizin yetkin tanıtımı, işletmenizden istikrarlı bir gelir elde etmenizi sağlar.


SEO Optimizasyonu neleri içerir?

 • Sitenin teknik optimizasyonu.
 • Dahili site optimizasyonu.
 • Harici site optimizasyonu.
 • Web analizi.
 • Rakiplerin sistematik analizi.
 • Sitenizin iyileştirilmesi için sistematik pazarlama önerileri.
 • Promosyon stratejisinin ayarlanması.
 • İçerik pazarlama stratejisi.

Yukarıda belirtilen her öğe birbirine bağlıdır ve sitenin Google ve Yandex arama motorlarındaki konumu üzerinde önemli bir etkiye sahiptir.

SEO site tanıtımı, potansiyel bir müşteriyi çekmenin en düşük maliyetini veren karmaşık ama verimli bir teknik seçenektir. Markanızın gelişim ve geleceğine mükemmel bir yatırım, uzun vadede satış oranlarınızın artı yönde büyümesi olarak düşünülebilir.


SEO optimizasyonunun aşamaları


Site denetimi

Web sitesini tanıtmaya başlamadan önce bu analizin yapılması önemlidir. Projenin yapısındaki tüm hataları, teknik hataları ve trafiğin büyümesini engelleyebilecek eksiklikleri gösterecek olan denetimdir. Bir pazarlama denetimi ve site analizi yapılır. Arama motorlarındaki pozisyonlar incelenir, dizindeki sayfa sayısı, dış bağlantıların sayısı ve kalitesi, temel teknik özellikler analiz edilir, elde edilen veriler rakiplerle karşılaştırılır.


Kullanılabilirliği Geliştirmek

Amaç, siteyi olabildiğince anlaşılır ve kullanıcı dostu hale getirmektir. Bozuk menü hiyerarşileri, görsellik, ergonomi ve benzeri gibi konuların tümü ele alınır. İnternet sitesine kullanıcı gözüyle bakılarak gerçek ortamda testler gerçekleştirilir ve hatalar tespit edilir ve giderilir.


Semantik temelin derlenmesi

Rakiplerin anahtar kelimelerinin analizi, anahtar kelime toplama ve kümeleme, anlamsal çekirdeğin sitenin sayfalarına dağıtılması gibi aşamaları kapsar.


Site içi SEO optimizasyonu


içerik optimizasyonu


Metin içeriğinin optimizasyonu

Sitedeki metin içeriğin anahtar kelime veya kelimelere göre optimizasyonu.

Sitedeki içeriklerin benzersizliği ve kalitesinin kontrolü.

Optimize edilmiş içeriklerin telif hakları ve benzersizliğinin kontrolü.

Metin içeriklerde kullanılan dahili site dışı linklerin belirlenerek uygulanması.

Metin içeriklerde kullanılan dahili site içi linklerin belirlenerek çapraz link sisteminin oluşturulması.


Görsel içerik optimizasyonu

Görsel içeriğin optimize edilerek, sitenin yükleme hızını ve açılış sürelerini kısaltmayı hedefler. Aynı zamanda internet kullanıcılarının büyük bir çoğunluğu aradığı ürün veya hizmeti bulabilmek için arama motorlarının görsel arama sonuçlarını da dikkate aldıklarını unutmamak gerekir. Bu optimizasyon metodu, görsel arama sonuçlarında, sitenizin görsel bulunabilirliğini artıracak uygun alt etiketlerin belirlenmesini de kapsar.


Site optimizasyonu

Sitenin genel yapısının kontrolü ve iyileştirilmesi

Sitenin en önemli bölümlerinde gezinmenin basitleştirilmesi ve ziyaretçilerin bu bölümlere yönlendirilmesi

Yinelenen sayfaların indekslenmesini önlenmesi.

Site dışı bağlantıların belirlenmesi ve link hiyerarşisinin oluşturulması.

Site içi bağlantıların belirlenmesi ve link hiyerarşisinin oluşturulması.

Yazılımsal hataların belirlenmesi ve giderilmesi.

Sitenizin açılış hızlarına direk etki eden java script ve css dosyaları gibi alt kaynakların optimize edilmesi, sıkıştırılması ve en aza indirilmesi.


Anahtar kelime optimizasyonu

Seçilen anahtar kelimeler için, başlık, açıklama, h1-h3 taglarının optimizasyonu;


Site dışı SEO optimizasyonu

Siteye harici bağlantıların analizi. (Backlink analizi)

Rakiplerin bağlantılarının analizi. (Rakip backlink analizi)

Optimal stratejinin belirlenmesi;

Tematikliği ve bölgeselliği hesaba katarak doğal link yapısının oluşturmak.

Sitenin internet üzerindeki itibarını iyileştirmek için gerekli dış bağlantıları oluşturmak.

Stratejik link ortaklığının belirlenmesi.


Neden bir SEO uzmanı ile çalışmalısınız?

SEO uzman olmayan kişi veya kişiler tarafından yapıldığında çok ciddi sonuçları olabilir. Bilinçsizce yapılan SEO çalışmaları, internet sitenizi mevcut konumundan da edebilir. Bununla da kalmayıp arama motorlarından banlanarak (Arama motorları tarafından itibarsızlaştırma) sandboxlara düşebilirisiniz. İnternet siteniz telafi çok zor ve maliyetli süreçlere girebilir. Tüm bu nedenlerden ötürü yapılacak olan SEO çalışması uzman ve bilir kişilerce yapılmalıdır.


Yayoba web tasarım neden güvenilir ve etkili?

SEO çalışması ciddi bir iştir. Yayoba web tasarım, yapılan seo çalışmasının başlangıcından istediğiniz sonuçların elde edilmesine kadar size eşlik eder! Sitenizin arama motorlarının sayfalarında kaliteli bir şekilde sunulması için sürekli olarak sistematik bir şekilde çalışma gerçekleştirir ve tüm bu çalışmaları size raporlar.


Çorlu seo optimizasyonu konusunda en profesyonel firma olan yayoba, müşterilerine gerçek anlamda raporlanabilir bir SEO hizmeti vermektedir.


SEO optimizasyonu, açıkça tanımlanmış iş süreçlerine dayanır. 50'den fazla parametrede internet sitenizin teknik kontrolü ve kullanılabilirlik denetimi yapılır. Yapılan optimizasyonun kontrolü için ayrı bir süreç vardır. Tüm bu süreçler denetim, optimizasyon ve raporlama olarak işlenir. Sitenin niteliksel tanıtım ve SEO optimizasyonu ancak karmaşık ve sistematik çalışmaların bir sonucu olarak mümkündür. Yayoba web tasarım, sitenin profesyonel tanıtımını garanti eder. Analitik ile çalışarak, istenen sonucu elde etmenizi sağlayan siteniz için en uygun çözümleri üretir ve uygular. Yayoba web tasarım, siteyi arama motorları için etkin bir şekilde optimize eder, ziyaretçi akışını iyileştirir ve bu sayede marka bilinirliğiniz artar.


Yayoba ile rakiplerinizin her zaman bir adım önünde olacaksınız!

Teklif iste